Te preparaty mają zniknąć z okienek aptek i okolic kas sklepowych

Resort zdrowia chce wprowadzić nowe zasady sprzedaży suplementów diety. Mają one zniknąć z półek w pobliżu okienek w aptekach, a także kas w sklepach i na stacjach benzynowych

Fot. Pixabay

Jak podaje portal Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczący bezpieczeństwa żywności i żywienia w odpowiedzi na rosnącą sprzedaż suplementów diety. Analizy firmy badawczej PMR Ltd. Sp. z o.o. pokazują, że wartość sprzedaży leków OTC (wydawanych bez recepty) i suplementów diety w aptekach, sklepach oraz online wyniosła w 2020 roku ponad 15 mld zł, co daje prawie 4 procent więcej niż przed pandemią Covid-19.

Odpowiedzią resortu zdrowia na taką sytuację ma być nowelizacja, która wprowadzi nowe zasady reklamy suplementów diety. Zakłada ona, że suplementy diety będą musiały zniknąć z półek w pobliżu okienek w aptekach, a także kas na stacjach benzynowych i w marketach. Dodatkowo resort zdrowia chce zakazać wykorzystywania wizerunków osób wykonujących zawody medyczne, a także przedmiotów budzących skojarzenia z medycyną (np. stetoskopów, ciśnieniomierzy) w reklamach suplementów. Takie regulacje mają zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd przez tworzenie podobieństw w stosunku do produktów leczniczych.

Dziennikarze serwisu Prawo.pl. ustalili, że za niezgodne ustawą reklamowanie i prezentowanie suplementów diety będzie grozić od 10 tys. zł do nawet 1 mln zł kary. Ministerstwo uważa, że kary mają być „skuteczne, proporcjonalne i odstraszające”, a ich obecna wysokość nie spełnia tych kryteriów, zwłaszcza w odniesieniu do dużych firm.

Takie wysokie kary zaniepokoiły przedsiębiorców, którzy zwracają uwagę między innymi na to, że brakuje kryteriów, którymi mieliby się posługiwać inspektorzy kontrolujący reklamę i „prezentację” suplementów diety. Polska Izba Handlu ocenia, że wysokość kar w odniesieniu do naruszenia przepisów może znacznie obciążyć budżet placówki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]