Słowo „cebulaki” nabiera nowego znaczenia. Cebula droga, jak nigdy! Może być jeszcze droższa!

Cena cebuli zbliża się niebezpiecznie do poziomu 5 zł za kilogram. Zdaniem rolników może być jeszcze drożej. Wszystko zależy od opadów.

Fot. Pixabay

Ceny owoców, warzyw i nabiału rosną w zastraszającym tempie, a od niedoborów ratują nas tylko krajowe dostawy. Podczas, gdy za zachodzie brakuje już jajek, u nas jest ich pod dostatkiem, choć ceny są wyższe niż zazwyczaj. Nikt już nie ma wątpliwości, że krajowe rolnictwo trzeba wspierać, bo to właśnie rolnicy nas żywią.

Rolnicy jednak nie mają wpływu m.in. na ceny. Koszty uprawy czy hodowli poszybowały w górę, co przekłada się na cenę ostateczną. Tak jest m.in. z papryką czy pomidorami, ale także, jak się okazuje, z cebulą. Czasy, kiedy warzywo to było bardzo tanie odeszły w zapomnienie. Jak informuje Money.pl, cena krajowej cebuli białej w skupie dochodzi do 4,66 zł za kilogram. Importowana jest jeszcze droższa, bo wynosi nawet 4,85 zł.

Rolnicy rozkładają ręce, bo cena cebuli jest uzależniona od wielu czynników, w tym od opadów. Jeżeli rolnicy będą musieli nawadniać uprawy cena drastycznie wzrośnie i znacznie przekroczy 5 zł za kilogram. Wiele owoców i warzyw jest drogich właśnie ze względu na ubiegłoroczną suszę. Miejmy nadzieję, że tegoroczna wiosna i lato będzie jednak choć trochę mokra.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]