Czy zmiany czasu zostaną zniesione?

W tym miesiącu, jak co roku, czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy dokładnie wypada zmiana czasu w roku 2023?

Fot. Pixabay

Marzec jest miesiącem, który rozpoczyna kalendarzową wiosnę. W nim również należy przestawić zegarki z czasu zimowego na letni, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się światłem słonecznym, gdyż zmrok będzie nadchodził o godzinę później niż do tej pory.

Jak podaje portal Interia.pl, za zmianę czasu odpowiada dyrektywa unijna UE 2000/84/EC. Dzięki temu na terenie całej Unii zegarki przestawiane są w tym samym terminie, co zapobiega utrudnieniom i dezinformacji. Zakłada ona, że czas letni wprowadzamy 26 marca 2023 roku, a zegary przestawiamy w ostatni weekend miesiąca, w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki należy przesunąć z godziny 2 na 3. Niestety oznacza to, że w tym dniu będziemy spali o godzinę krócej.

Od lat trwają dywagacje, czy zmiana czasu jest dobrym rozwiązaniem. Najczęstszym kontrargumentem jest brak podstaw ekonomicznych, problemy logistyczne, z którymi boryka się wiele branż (np. w transporcie) oraz negatywny wpływ na ludzki organizm. Jednak w najbliższych latach nie planuje się zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska podała, że zegarki będziemy przestawiać jak dotychczas dwa razy do roku, przynajmniej do 2026 r.

Ciekawym jest, że aż 70 proc. Polaków uważa, że wprowadzenie na stałe czasu letniego byłoby satysfakcjonującym rozwiązaniem. Podobnego zdania jest większość Europejczyków. Większość nowoczesnych sprzętów odmierzających czas, takich jak smartfony, laptopy, tablety, smartwatche, telewizory itp. samodzielnie zmienia godzinę na wyświetlaczu i nie wymaga ręcznego przestawiania.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]