Szokujące! Tyle trzeba zapłacić za słoik majonezu

Ekonomista Rafał Mundry opublikował na swoim Twitterze wpis dotyczący cen jednego z popularniejszych produktów spożywczych. Po wizycie w jednym z dyskontów wprawiła go w osłupienie kwota, którą należy zapłacić za słoik majonezu

Fot. Pixabay

Pomimo, że nie ochłonęliśmy jeszcze po doniesieniach o zatrważających cenach warzyw to już widoczne są kolejne produkty, które drożeją na potęgę. Teraz chodzi o majonez, który przez zbliżającą się Wielkanoc, będzie bardziej niż zwykle kupowany przez Polaków. Jak donosi portal money.pl, ekonomista Rafał Mundry, który uważnie śledzi podwyżki cen w sklepach, opublikował na swoim portalu społecznościowym zdjęcie majonezu dekoracyjnego Winiary. Słoik o pojemności 800 ml w Biedronce kosztuje teraz 15,99 zł. Wskazuje dodatkowo, że taki słoik rok temu na promocji można było kupić nawet za 8 złotych.

Jedna z internautów zwrócił uwagę Mundremu, że „pomylił pojemności”, natomiast ekonomista na dowód pokazał gazetkę promocyjną. Porównywane pojemności majonezu faktycznie się różnią, ale wynika to z tego, że producenci stosują shrinkflacja (trik polegający na zmniejszaniu produktów). Dwa lata temu 900 ml majonezu kosztowało 6,99 zł. Rok później za 850 ml trzeba było zapłacić 7,50 zł, a dziś 800 ml to wydatek 15,99 zł.

Dlaczego majonez tak bardzo zdrożał? Głównymi powodami są jego składniki, których ceny również poszybowały w górę.  Jaja drożeją na całym świecie z powodu grypy ptaków, natomiast ceny oleju, podobnie jak innych tłuszczów, drastycznie podniosły się wraz z rozpoczęciem wojny w Ukrainie. Niestety trzeba spodziewać się, biorąc pod uwagę ceny majonezu, jajek oraz warzyw, że tegoroczna wielkanocna sałatka jarzynowa będzie wręcz towarem luksusowym.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]