Uważaj! Aplikacja na telefon może „wyczyścić” Twoje konto z pieniędzy!

Alior Bank ostrzega: „Obserwujemy wzrost aktywności kampanii przestępczej z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania (HookBot) na smartfony.”

Fot. Pixabay

Jak działają przestępcy?

„Ofiara jest proszona o pobranie i zainstalowanie aplikacji (z podanego przez przestępców źródła) – podszywającej się pod inne oprogramowanie, np. przeglądarkę Google Chrome. Złośliwa aplikacja żąda szeregu uprawnień (np. do wysyłania SMS-ów, kontaktów) a po jej uruchomieniu prosi o wrażliwe dane (m.in. o login, hasło, numer PESEL, nazwisko panieńskie matki, kod PIN).

Po pozyskaniu wyżej wymienionych danych, przestępcy mogą uzyskać dostęp do kont klientów i zgromadzonych na nich środkach.” – pisze bank.

Złośliwe oprogramowanie, zwane też malware, to szkodliwe oprogramowanie, które ma na celu uszkodzenie lub kradzież danych z Twojego komputera lub urządzenia. Może również umożliwić hakerom dostęp do Twojej sieci i danych. Oprogramowanie złośliwe może być przekazywane w wielu formach, w tym złośliwe oprogramowanie, wirusy, trojany, adware i spyware.

Złośliwe oprogramowanie to termin używany do określenia oprogramowania, które ma na celu wyrządzenie szkody w systemie lub w sieci komputerowej, a także w celu uzyskania dostępu do poufnych informacji. Złośliwe oprogramowanie obejmuje wirusy, robaki, boty, rootkity, ransomware i trojany, a także inne złośliwe oprogramowanie, które może zostać zainstalowane w systemie lub w sieci komputerowej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]