Groźba awarii w elektrowni atomowej po rosyjskim ataku! „Następstwa radiacyjne dla całego świata”

W wyniku zmasowanego ostrzału Rosjan, w wielu miejscach Ukrainy nie ma prądu. Zaporoska Elektrownia Atomowa została odcięta. Po 10 dniach skończą się zapasy paliwa dla agregatów. Potem może dojść do katastrofy.

„W razie braku możliwości wznowienia zewnętrznego zasilania elektrowni po tym czasie (po 10 dniach) może dojść do awarii z następstwami radiacyjnymi dla całego świata” – ostrzegł koncern Enerhoatom na Telegramie.

„Obecnie elektrownia jest pozbawiona napięcia i już po raz szósty w czasie okupacji pozostaje w trybie blackout. Bloki 5 i 6 są wyłączane na zimno, a 18 generatorów diesla zaczęło pracować, aby zasilać wewnętrzne obciążenia elektrowni. Na ich działanie pozostało zapas paliwa na 10 dni. Odliczanie się rozpoczęło” – wyjaśnia firma.

Jeśli zewnętrzne zasilanie elektrowni nie zostanie przywrócone w tym czasie, może dojść do wypadku z konsekwencjami radiacyjnymi dla całego świata – ostrzega ukraiński Enerhoatom.

„W tej chwili pilnie potrzebne są działania całej społeczności międzynarodowej, aby Rosjanie wycofali się z terytorium elektrowni i aby elektrownia przeszła pod pełną kontrolę właściwego prawowitego operatora, czyli ukraińskiego Energoatomu, a warunki przywrócono w celu zachowania i zabezpieczenia bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego obiektu jądrowego” – pisze koncern.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]