Zniesienie abonamentu i likwidacja TVP Info. Jaka jest decyzja Sejmu?

Wczoraj Sejm zadecydował o odrzuceniu w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i zniesieniu opłat abonamentowych

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Jak informuje portal Interia.pl, w głosowaniu wzięło udział 450 posłów, 234 posłów było za, 215 przeciw, zaś 1 wstrzymał się od głosu. Za odrzuceniem wniosku było 227 posłów PiS, dwóch z Kukiz’15, trójka z koła Polskie Sprawy oraz dwóch niezrzeszonych. Przeciwko odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 121 polityków KO 41 z Lewicy, 23 z Koalicji Polskiej, 9 z Konfederacji, 6 z Polski 2050, 4 z Porozumienia, 3 z Lewicy Demokratycznej oraz Wolnościowców a także 5 niezrzeszonych.

Projekt zakładał przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. Przewidywał m.in. likwidację stacji TVP Info. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej został wskazany Rafał Trzaskowski. Określił on Telewizję Polską jako medium służące „pogłębianiu podziałów społecznych i szczuciu”, „podkopujące podstawy wspólnoty”. Prezydent podkreślił, że misją mediów publicznych powinno być patrzenie władzy na ręce i kontrolowanie władzy w imię społeczeństwa, a stację określił jako „karykaturę publicznego nadawcy”.

W uzasadnieniu projektu podano, że zgodnie z ustawą o radiu i telewizji Telewizja Polska jest zobowiązana m.in. do tworzenia i rozpowszechniania „wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego”. Projekt zakładał zmianę przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, które spowodują, że TVP nie będzie mogła tworzyć tego typu programów. Celem projektu było także uchylenie ustawy o opłatach abonamentowych i umorzenie z urzędu wszczętych i prowadzonych na jej podstawie egzekucji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]