SMS o zaległościach finansowych może być próbą oszustwa!

W dzisiejszych czasach Internet nie jest bezpieczną przestrzenią. Oszuści wykorzystują wielorakie metody, by pozbawić ludzi oszczędności. Co zrobić, gdy dostaniemy podejrzanego SMS-a?

Fot. Pixabay

Co robić, gdy przychodzi SMS z nieznanego źródła z linkiem do opłaty? Gdzie się zgłosić, jeśli podejrzewamy próbę oszustwa?

Podmiotem dedykowanym do przyjmowania tego rodzaju zgłoszeń jest CSIRT NASK. To bardzo proste. Na stronie https://incydent.cert.pl/ dostępny jest interaktywny formularz umożliwiający wysłanie zgłoszenia o potencjalnym niebezpiecznym incydencie, w którego treści należy zapisać otrzymaną wiadomość w całości, wraz z załącznikiem i nagłówkami w osobnym pliku i przesłać do analizy.

Warto pamiętać o wybraniu właściwej kategorii podmiotu zgłaszającego np.: osoba fizyczna, a następnie opisać incydent i dołączyć podejrzany jako załącznik i wysłać. Ponadto, jeżeli jest to próba oszustwa należy to zgłosić w najbliższej jednostce Policji lub prokuraturze. Tego typu przestępstwa są ścigane na wniosek osoby poszkodowanej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]