W poniedziałek zmiana pogody. IMGW jednak ostrzega

W dniu dzisiejszym nastąpiło ocieplenie. Możemy spodziewać się dodatnich temperatur sięgających nawet do 13 stopni Celsjusza. IMGW wydało jednak ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gołoledzią i silnym wiatrem

Fot. Shutterstock

Jak pokazują prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek kraj wejdzie w zasięg rozległego układu niżowego. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będą strefy frontów atmosferycznych, które przyniosą ze sobą ciepłe powietrze polarne morskie.

„W ciągu dnia zachmurzenie będzie całkowite z przejaśnieniami na południu i zachodzie. Prognozowane są opady deszczu, głównie na północy kraju. Na północnym wschodzie i wschodzie możliwe są słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na krańcach południowo-wschodnich możliwe są opady przejściowe marznącego deszczu, a w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i lokalnie w rejonach podgórskich, około 10 stopni w centrum, do 13 na zachodzie” poinformowała Dorota Pacocha z IMGW-PIB.

Wiatr będzie umiarkowany, nad morzem dość silny. Na południu i północy w porywach osiągający do 65 km/h, a w rejonach podgórskich do 80 km/h. W górach siła wiatru może dochodzić do 110 km/h. Temperatury powyżej 10 stopni C. mają utrzymać się do wtorku, natomiast w środę ma rozpocząć się dwudniowe ochłodzenie, po którym jednak ma nadejść kolejne kilka cieplejszych dni.

Pomimo zbliżających się dwucyfrowych dodatnich temperatur IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącym deszczem powodującym gołoledź, zwłaszcza w woj. pomorskim, na północy woj. kujawsko-pomorskiego, w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, a także w północno-wschodniej części woj. mazowieckiego oraz na północy woj. lubelskiego.

Dodatkowo wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla południowych powiatów woj. podkarpackiego i małopolskiego oraz południowej części woj. dolnośląskiego. Prognozuje się tam wiatr o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, o kierunkach południowo-zachodnim i południowym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]