Ruszają kontrole w domach i mieszkaniach! Jeżeli wypełniłeś ten dokument, będziesz sprawdzany!

Od 2023 roku ruszają kontrole w domach Polaków. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego sprawdzi nie tylko stan techniczny budynku ale również zgodność z deklaracją CEEB. Jeżeli macie własne źródło ciepła jak piec czy pompa mieliście też obowiązek wypełnić odpowiednią deklarację.

Urzędnicy mogą sprawdzić m.in. grubości ścian, dach, rodzaj ocieplenia, roczne zużycie paliwa, a także właśnie dane wskazane w deklaracji CEEB, w szczególności źródło ciepła.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) przypomina, że do 30 czerwca 2022 roku znakomita większość właścicieli i zarządców budynków złożyła deklarację o rodzajach eksploatowanych źródeł ciepła. Na tej podstawie wielu z nich dostało dodatek osłonowy, jak np. węglowy czy elektryczny.

GUNB przestrzega, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa również ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej jednej w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego i dotyczy to także stanu technicznego przewodów kominowych. Nie można nie wpuścić kontrolerów, ponieważ przewidziano za to dotkliwe kary.

„To oznacza, że każdy kto posiada i zgłosił piec podlega obowiązkowej kontroli zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (…)”. GUNB podkreśla też, że za wyłudzenie dodatku osłonowego grożą surowe kary. „Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia” – pisze Inspektor w komunikacie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]