Rząd zakazuje dzieciom social media! Nastolatki bez YouTube’a, Facebooka, Instagrama, Twittera i TikToka! Kiedy w Polsce?

Francja zakazała dzieciom i nastolatkom korzystania z Social Media. Aby założyć konto czy weryfikować swój wiek trzeba będzie skorzystać ze specjalnego narzędzia. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta. Wszyscy specjaliści zastanawiają się kiedy podobne regulacje trafią do Polski.

Platformy społecznościowe, jak i sam internet to często miejsce ogromnej wiedzy czy kreatywnej dyskusji i zwykłego kontaktu ze znajomymi, a czasem, niestety miejsce, gdzie dziecko zderza się ze światem hejtu, używek, alkoholu i filmów dla dorosłych widzów. Choć platformy walczą z tym z całych sił, narzędzia i środki są niedoskonałe, a system błędnie interpretuje treści czy zamierzenia autorów.

Dlatego Francja, jako jeden z pierwszych demokratycznych krajów, ograniczy dostęp do social mediów. Zablokowane dla dzieci i nastolatków będą m.in. Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, a nawet YouTube i LinkedIn. Dzieci do 13 roku życia nie będą mogły korzystać zaś od 13-15 roku życia niezbędna będzie zgoda rodzica. Wiek będzie potwierdzało narzędzie Arcom, czyli certyfikowany program do weryfikacji audiowizualnej.

Francja chce się też wziąć za tzw. „sharenting”, czyli udostepnienia przez rodziców zdjęć sowich dzieci. Szacuje się, że wizerunek dziecka jest we Francji udostępniony 1300 razy, zanim skończy ono 13 lat.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność sieci społecznościowych, uzależnienie od nowych technologii, smartfonów i ostatnie szokujące wydarzenia związane z przemocą wśród młodzieży, eksperci już szacują, że Europa będzie szła w tym kierunku. Na Twitterze eksperci od social mediów pytają się nie czy podobne regulacje wejdą do Polski tylko kiedy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]