Najbliższa niedziela handlowa przypadnie w ważne katolickie święto. Co na to przepisy?

Najbliższa niedziela handlowa zbiega się datą z Niedzielą Palmową, ważnym dniem dla osób wierzących 

Fot. Pixabay

Na 2023 rok zaplanowano siedem niedziel handlowych, które9 stycznia, 2 kwietnia, 30 kwietnia, 25 czerwca, 27 sierpnia, 17 grudnia, 24 grudnia. W kwietniu zatem będą dwie niedziele z otwartymi sklepami. Jedna z nich przypada na ważne katolickie święto – Niedzielę Palmową, podczas której odbywają się uroczyste msze oraz procesje. Rozpoczyna ono Wielki Tydzień, czyli czas wyciszenia przed najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym, jakim jest Wielkanoc. Czy Niedziela Palmowa jest zatem wyłączona z zakazu handlu?

Zbieżność tych dat została przewidziana w przepisach mówiących o zakazie handlu w niedzielę i święta. W art. 7 ustawy możemy przeczytać, że zakaz pracy w handlu nie dotyczy siedmiu niedziel w roku:

  • w dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem
  • w Niedzielę Palmową, czyli ostatni a niedzielę przed Wielkanocą
  • w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Te dwie daty zbiegały się także w poprzednich latach. W 2022 roku, 10 kwietnia obchodzono początek Wielkiego Tygodnia wraz z niedzielą handlową. Podobnie było rok wcześniej, 28 marca.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]