Najnowsze dane o inflacji, padł smutny rekord

Jak wynika z danych GUS, inflacja w Polsce w lutym 2023 r. wyniosła 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r.

Fot. Shutterstock

Portal money.pl donosi, że w lutym ceny wzrosły o 1,2 proc. wobec wynoszącej 0,8 proc. prognozy i w porównaniu ze wzrostem o 2,5 proc. odnotowanym w styczniu. Jak podał GUS, ceny żywności wzrosły w zeszłym miesiącu o 24 procent rok do roku a użytkowanie mieszkania i nośniki energii o 22,7 proc. Inflacja za luty tego roku są pierwszymi danymi GUS na podstawie koszyka inflacyjnego. Jak co roku  przeanalizowano zachowania zakupowe Polaków i na tej podstawie zmodyfikowano udział poszczególnych towarów i usług we wskaźnikach inflacji.

Na tej podstawie zrewidowano także odczyt styczniowej inflacji, który wstępnie wyniósł 17,2 procent. Po przeszacowaniu finalnie inflacja w styczniu 2023 r. wyniosła 16,6 proc. i 2,5 proc. m/m. Lutowy wynik jest rekordowy, najwyższy od grudnia 1996 roku, ale zgodny z prognozami. Przewidywano bowiem, że w lutym inflacja osiągnie lokalny szczyt na poziomie ok. 18,5 procent. Jednak w kolejnych miesiącach ma ona spadać, a najbardziej optymistyczne prognozy (PKO BP, NBP) zakładają, że możemy mieć jednocyfrowe odczyty inflacji pod koniec 2023 r.

Spadek inflacji nie oznacza jednak, że spadać będą ceny. W niektórych sektorach jest to możliwe, ale ogólnie ceny będą po prostu wolniej rosnąć.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]