Nałożą ograniczenia na wszystkich Polaków! Zbliża się koniec płatności gotówką!

Ograniczenie w płatnościach gotówkowych obejmą nie tylko firmy. Okazuje się, że każdy z nas będzie miał limit, którego nie będzie można przekroczyć.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Zmiany wejdą w życie od 2024 roku i wbrew wcześniejszym doniesieniom, obejmą nie tylko firmy, choć te będą miały dużo mniejszy limit płatności gotówkowych niż osoby fizyczne.

Już teraz przedsiębiorcy nie mogą zapłacić gotówką więcej niż 15 tys. zł. W 2024 roku będzie to 8 tys. zł. Zmiany będą dla niektórych kłopotliwe. Przedsiębiorca, który operuje głównie pieniędzmi, aby pojechać i kupić towar nie zrobi tego tak, jak do tej pory. Będzie musiał wyjąć gotówkę z kasy i włożyć je na konto po to, by zapłacić za towar przelewem. Biorąc pod uwagę, że niektóre banki wprowadziły opłaty od wpłat i fakt, że do kasy będzie trzeba odstać swoje, sprawa robi się jeszcze bardziej uciążliwa i generująca dodatkowe koszty.

Limity obejmą też wszystkich pozostałych Polaków. Komputery, samochody czy nawet domy można jeszcze kupić za gotówkę, ale w 2024 roku to się zmieni. Wprowadzony zostanie limit w wysokości 20 tys. zł. To sporo, ale nie każdy chce dokonywać przelewów, głównie, jeżeli gotówkę na jakiś konkretny cel np. sobie odkładał.

Zmiany tłumaczy się chęcią zmniejszenia szarej strefy. To właśnie dlatego limit dla przedsiębiorców ma być mniejszy. Wszystko na świecie zbliża się do tego, by wyeliminować całkowicie płatność gotówką. W Szwecji i Holandii płatność gotówkowa stanowi mały procent wszystkich transakcji. W wielu miejscach w tych krajach nie przyjmuje się już płatności gotówką.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]