Od przyszłego roku nowe świadczenie. Wiemy kto i ile może dostać

Podczas konferencji po spotkaniu z przedstawicielami protestu osób z niepełnosprawnościami, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o nowym świadczeniu wspierającym osoby z niepełnosprawnościami

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili 6 marca protest w Sejmie. W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej spotkali się z nimi. Było to ich drugie spotkanie, gdyż na poprzednim strony nie doszły do porozumienia.

Protestujący chcą podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Zaprezentowali oni obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że podczas czwartkowych rozmów pokazane zostały nowe świadczenie dedykowane dla osoby niepełnosprawnej. Strony również rozmawiały o tym, aby do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunowie osób niepełnosprawnych mogli dorabiać. Minister wspomniała  także, że przygotowany jest projekt ustawy, którego założenia zostały omówione podczas spotkania. Podkreśliła, że „najważniejszy jest konstruktywny dialog”.

„Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim – prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów” podała szefowa MRiPS.

Wiceminister Paweł Wdówik oznajmił, że rozmowy stron były bardzo intensywne i trwały trzy godziny lecz osiągnięto wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna. Pierwszy z nich to świadczenie wspierające, kierowane  bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.

„Nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju: dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopnień niepełnosprawności, aktywność zawodowa” wyjaśnił Wdówik.

Będzie mieć ono trzy poziomy – pierwszy równy dwukrotności renty socjalnej, drugi – równy rencie socjalnej, poziom trzeci – równy 50 proc. renty socjalnej. Dodał, że aby to świadczenie mogło wystąpić, należy najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia. Będzie to przeprowadzane przez Wojewódzkie Zespoły Orzecznicze. Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć wartość punktową, możliwie zobiektywizowaną, w skali od 1 do 100. Polityk wyjaśnił, że takie narzędzie do oceny opiera się o Międzynarodową Klasyfikację Funkcjonowania (ICF), jest oceną nie medyczną, tylko funkcjonalną.

„Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia dla osób między 90 a 100 punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia” poinformował wiceminister i dodał, że drugi poziom zostanie uruchomiony w 2025 roku, a trzeci w 2026 roku.

Jak informuje portal polsatnews.pl, Katarzyna Kosecka, reprezentująca protestujących w Sejmie, podkreślała, że rozmowy poszły „w bardzo dobrym kierunku”. Podała, że wszystkie możliwości są otwarte, strony są w dialogu oraz nikt nie jest poszkodowany, nikt nie jest wykluczony, wszystkie grupy społeczne, wszyscy opiekunowie są zabezpieczeni finansowo. Dodała również, że protestujący mają nadzieję, że osoby niepełnosprawne będą mogły godnie żyć.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]