Tegoroczny kwiecień najzimniejszy od lat?
Wcześniejsze prognozy przewidujące ciepły początek kalendarzowej wiosny to już raczej przeszłość i wszystko wskazuje na to, że czeka nas chłodny kwiecień
Jak wynika ze wstępnych prognoz synoptyków, pierwsze tygodnie wiosny mają być chłodniejsze niż pierwotnie przypuszczano. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują w poście na Twitterze, że scenariusz realizacji ECMWF (Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody) potwierdza wcześniejsze wyniki modelu o bardzo ciepłym przyszłym tygodniu, jednak prognozuje chłodniejsze niż zwykle w latach 2004-2020 cztery kolejne tygodnie”
Dzisiejszy scenariusz realizacji #ECMWF EPS👇
🔴 potwierdza wcześniejsze wyniki modeli o bardzo ciepłym📈 przyszłym tygodniu, ale…
🔵 informuje także, by nie popadać w euforię i prognozuje chłodniejsze📉 niż zwykle w latach 2004 – 2020 cztery kolejne tygodnie.#pogoda #IMGWCMM pic.twitter.com/Uyi2dGnqlj— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) March 17, 2023
Z tego wynika, że w przyszłym tygodniu temperatury mają być znacznie wyższe niż w latach 2004-2020. Szczególnie ciepło zrobi się między wtorkiem a czwartkiem (21-23 marca), czyli w sam raz na początek kalendarzowej wiosny. W tych dniach termometry w kilku regionach Polski mogą pokazywać dwucyfrowe wartości. Mimo tego w dalszym ciągu możemy spodziewać się sporadycznych opadów śniegu, a także nocnych przymrozków. Natomiast pod koniec marca temperatury znów spadną poniżej normy i czeka nas chłodny początek kwietnia. Niestety taki stan rzeczy ma utrzymać się również w kolejnych tygodniach.
Jak podaje portal interia.pl, w kwietniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna wskazywać niższe średnie wartości niż w latach 2004-2020. Z tych prognoz wynika, że tegoroczne Święta Wielkanocne mogą być zimne i deszczowe, aczkolwiek nie jest to na pewno wiadome.
IMGW zaznacza jednak, że mimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Są one spowodowane zarówno ryzykiem wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.