Uwaga na te komunikaty od „Netflixa”

Abonenci Netflixa muszą mieć się na baczności przeglądając skrzynkę mailową. Do nich bowiem trafiają fałszywe maile od oszustów podszywających się pod tą platformę streamingową

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Do skrzynek e-mail Polaków wysyłane są komunikaty, w których ktoś wykorzystuje wizerunek serwisu Netflix i deklaruje konieczność aktualizacji danych. Ten komunikat nie ma związku z autentycznymi działaniami firmy, ponieważ nie wysyła ona do użytkowników wiadomości o „konieczności aktualizacji danych”.

Jak informuje portal dobreprogramy.pl, jest to spreparowany mail. który wygląda na fałszywy już na pierwszy rzut oka, jednak niektóre osoby mogą być skłonne uwierzyć, że muszą kliknąć przycisk „Ponów płatność”. Jeśli to zrobią, trafią na spreparowaną bramkę szybkich płatności, gdzie oszuści wyłudzają dane logowania do banku lub karty, o ile strona nie jest już blokowana przez dostawcę internetu.

Niestety oszuści nagminnie wykorzystują ten schemat, ponieważ granie na emocjach może prowadzić do nieracjonalnych decyzji i pochopnego kliknięcia łącza, które doprowadzi użytkownika do fałszywego formularza logowania. Po przejęciu loginu i hasła do banku oszuści sami będą próbować zalogować się na autentyczne konto. Po przejęciu kodów SMS kradzież pieniędzy jest formalnością.

Takie wiadomości zatem najlepiej ignorować i od razu usuwać. Samo kliknięcie linku z takiej wiadomości nie powinno jeszcze sprawić kłopotu, jednak oczywiście lepiej tego nie robić. Jeżeli jednak odbiorca wypełnił formularz „płatności”, zaleca się możliwie szybki kontakt z bankiem, aby sprawdzić, czy przez przypadek nie udostępniono w ten sposób danych logowania osobie trzeciej. Portal przypomina także, że status swoich płatności za Netfliksa można we własnym zakresie sprawdzić w ustawieniach konta po zalogowaniu do usługi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]