Pomogłeś Ukrainie? Zapłacisz mniejszy podatek. Są warunki

Pomoc zaatakowanej Ukrainie może zapewnić spore korzyści podatkowe. Trzeba jednak spełnić kilka warunków

Fot. Kraków w Pigułce

Jak podaje „Rzeczpospolita”, niektórzy przedsiębiorcy mogą podwójnie skorzystać na pomocy niesionej Ukraińcom. Oprócz tego, że zaliczyli darowizny do kosztów, mogą w zeznaniu rocznym skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu. Dotyczy to zarówno dużych firm na CIT, jak i małych jednoosobowych biznesów na PIT. Mogą one rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na zakup lub wytworzenie towarów dla ofiar wojny, np. odzież, żywności i środki czystości.

Dziennik informuje, że wydatki są kosztem wtedy, gdy darowizna została przekazana organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (również ukraińskiej), jednostkom samorządu terytorialnego, wojewodom, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych czy podmiotom wykonującym działalność leczniczą lub zajmującym się ratownictwem medycznym.

Jeśli chodzi o odpisanie darowizny od dochodu, to w przypadku firm na PIT można odliczyć darowiznę do wysokości 6 proc. dochodu, a w CIT to 10 proc. Powinna być jednak przekazana organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego, również z innego kraju Unii Europejskiej, ale nie ukraińskim.

„Przy rozliczeniu trzeba zwrócić uwagę na warunki preferencji. Może się bowiem zdarzyć, że przedsiębiorca zaliczył darowiznę do kosztów, ale nie wolno mu skorzystać z ulgi polegającej na odliczeniu od dochodu. Albo odwrotnie.” mówi Katarzyna Sikorska, konsultant podatkowy w Innside Tax, w rozmowie z dziennikiem.

Dodaje ona, że dla przykładu, jeśli przekazaliśmy darowiznę rzeczową ukraińskiej fundacji, to rozliczymy ją w kosztach, ale nie odpiszemy już od dochodu. Jeśli daliśmy ją organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego z innego kraju Unii Europejskiej, możliwe jest tylko pomniejszenie dochodu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]