Niesamowite zjawisko na polskim niebie!

W czwartkowy wieczór w północnej Polsce można było obserwować niesamowite zjawisko na niebie. Na skutek silnej burzy geomagnetycznej, która uderzyła w ziemską atmosferę po zachodzie Słońca, pojawiła się zorza polarna

Fot. Pixabay

Zorza polarna zazwyczaj jest kojarzona z biegunem północnym i jego okolicami. Jednak tym razem można ją było obserwować również na Polską! Powodem tego jest jedna z burz geomagnetycznych, która miała miejsce 23 marca. Bombardowana naładowanymi cząsteczkami pochodzącymi ze Słońca ziemska atmosfera zabarwiła się na zielono-czerwone kolory. Sieć Obserwatorów Burz na Facebook’u podzieliła się niesamowitym zdjęciem tego zjawiska w swoim poście.

Zdjęcie zorzy wykonał również Karol Wójcicki, znany popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, który prowadzi popularny profil na Facebooku „Z głową w gwiazdach”. Podczas lotu z Warszawy do Keflaviku na Islandii miał niesamowite szczęście uwiecznić rozpostartą nad miastem zorzę.

Wielu internautów także opublikowało w mediach społecznościowych swoje zdjęcia wczorajszej zorzy. Zjawisko widoczne było nie tylko na północy naszego kraju lecz również w Wielkopolsce. W rozmowie z RMF FM dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przyznał, że tego typu zdarzenia są rzadkie dla Polski.

„Zorze polarne ograniczają się do tych momentów, kiedy Słońce jest w maksimum aktywności w cyklu 11-letnim. Akurat teraz zbliża się do maksimum swojej aktywności. Widać to przez specjalne teleskopy w postaci bardzo dużego zaplamienia powierzchni słonecznej” wyjaśnił naukowiec.

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]