Praca zdalna od 7 kwietnia, ale nie dla każdego. Zmiany w przepisach

Przepisy dotyczące wykonywania pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia. Ekspert prawa pracy, Sebastian Kryczka tłumaczy jednak, że nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na jej wykonywanie 

Fot. Pixabay

„Nawet mimo obowiązywania w przepisach Kodeksu pracy od dnia 7 kwietnia 2023 roku regulacji dotyczących pracy zdalnej – nie w każdym przypadku pracodawca może zezwolić na jej wykonywanie” – przekazał PAP Sebastian Kryczka, ekspert prawa pracy.

Poinformował również, że kodeks pracy zawiera katalog prac, które nie mogą być wykonywane w ramach pracy zdalnej, dotyczy do prac szczególnie niebezpiecznych. Ponadto pracodawca nie ma możliwości wyrażenia zgody na wykonywanie pracy zdalnej, jeżeli warunki techniczne oraz lokalowe na to nie pozwalają. Zaznaczył, że ocena w tym aspekcie obciąża wprawdzie pracownika, jednak może być zweryfikowana przez pracodawcę w ramach kontroli pracy zdalnej w miejscu jej wykonywania.

Przepisy ustawy zmieniającej kodeks pracy z dniem 7 kwietnia 2023 roku uchylają pracę zdalną określoną w art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Również praca zdalna podlega kontroli, a Państwowa Inspekcja Pracy ma obowiązek realizowania kontroli i nadzoru niezależnie od miejsca pracy. Kryczka tłumaczy, że trudno oczekiwać, że w każdym przypadku inspektorzy będą odwiedzali domy pracowników zdalnych. Takiej wizyty jednak nie można wykluczyć w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku ciężkiego lub śmiertelnego z udziałem pracownika zdalnego

Zaznaczył on, że podczas kontroli mogą pojawić się pewne nieprawidłowości.

„Nieprawidłowości w szczególności mogą dotyczyć organizacji stanowiska pracy pracownika zdalnego, niewypłacania świadczeń związanych z pracą zdalną, niewypełnienia właściwych obowiązków o charakterze proceduralnym przez pracodawców. Nieprawidłowości mogą również dotyczyć kwestii wypadkowych – w sytuacji gdyby pracodawca postanowił, że wypadki pracowników zdanych są wyłącznie ich prywatną sprawą.” – wyjaśnił.

Jak donosi portal interia.pl, 7 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona definicję pracy zdalnej do Kodeksu pracy, którą jest wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Ustawa przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]