Od kwietnia emerytury mają być niższe! Trzeba spieszyć się z wnioskiem

Z danych ZUS wynika, że Polacy będą żyć dłużej. Szczególnie uważne muszą być osoby wybierające się na emeryturę, ponieważ w sytuacji kiedy nie zdecydują się na złożenie wniosku w marcu, w następnym miesiącu mogą spodziewać się niższej kwoty świadczenia

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak co roku GUS policzył statystyczną oczekiwaną długość życia Polaków.  Z danych wynika, że średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 15,4 mies., a 65-latka wzrosła o 13,8 mies. Statystyczna 60-letnia osoba ma przed sobą 254,3 miesiące (ponad 21 lat) życia wobec 238,9 miesiąca zapisanych w tablicach opublikowanych rok temu (niecałe 20 lat). Natomiast 65-letnia osoba ma przed sobą 210 miesięcy życia (17,5 roku) wobec 196,2 miesięcy rok temu (nieco ponad 16 lat).

Z oczywistych względów jest to wiadomość pozytywna, jednak oznacza również, że przyszli emeryci dostaną niższą emeryturę. Jak podaje portal money.pl, najnowsze tzw. tablice trwania życiaktóre są podstawą do emerytalnych wyliczeń, będą miały wpływ na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca 2024 r.

„Ponieważ ZUS wylicza emeryturę, dzieląc wysokość uzbieranego kapitału przez oczekiwaną długość życia od momentu przejścia na emeryturę, im wyższa oczekiwana długość życia zapisana w tablicach, tym niższa emerytura osób właśnie wybierających się na nią” – informuje portal.

Emerytury przyznawane od kwietnia mają być niższe o 6 do 6.6 procent. Jak wylicza „Fakt”, przykładowo 60-letnia kobieta, która zebrała w ZUS 400 tys. zł składek i kapitału, do końca marca mogła liczyć na 1674 zł emerytury. Jeśli złoży wniosek dopiero w kwietniu, jej emerytura będzie niższa o 101 zł. Tylko w tym roku oznacza to stratę o ponad 900 zł.

Z kolei 70-letnia osoba z kapitałem w wysokości 500 tys. zł, przesuwając moment przejścia na emeryturę na kwiecień, straci na nowych tablicach prawie 220 zł miesięcznie. Od kwietnia do grudnia oznacza to stratę prawie 2 tys. zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]