Alkohol będzie dużo droższy! To nie koniec złych wiadomości

W 2023 roku branża alkoholowa przeżywa sporo zmian. Początek roku przyniósł wzrost akcyzy. Już styczniu tego roku podatek ten wzrósł o 5 proc. To nie wszystko, branże czeka seria podwyżek.

Fot. Pixabay

Akcyza będzie stopniowo rosła do 2027 roku. Podatek ten będzie zwiększany każdego roku o kolejne 5 proc.

Ma to przynieść większe wpływy do budżetu państwa w 2023 roku z tytułu akcyzy. Do budżetu ma trafić aż 88,6 mld zł. Jest to znaczący wzrost w stosunku do 2022 roku, gdy było to było to 78,6 mld, a w 2021 roku jeszcze mniej odpowiednio 71,1 mld zł.

Akcyza na alkohol to podatek, który muszą zapłacić producenci, importerzy i sprzedawcy alkoholu. Akcyza jest naliczana na każdą jednostkę objętą akcyzą. Wysokość akcyzy na alkohol jest ustalana przez władze państwowe i może się różnić w zależności od typu alkoholu.

W większości krajów akcyza na alkohol jest wyższa niż na inne produkty, aby zniechęcić ludzi do spożywania napojów alkoholowych.

Akcyza na alkohol jest to podatek, który nakłada się na sprzedaż alkoholu. Akcyzę pobiera się za zakup lub import alkoholu, a jej wysokość zależy od pojemności i rodzaju alkoholu. W Polsce akcyza na alkohol jest ustalana i regulowana przez Ministerstwo Finansów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]