Polacy znów będą robić zapasy? Podrożeje podstawowy środek higieny!

Za rolkę papieru toaletowego trzeba już niekiedy zapłacić ponad złotówkę, a ma być jeszcze drożej. Stoją na tym przepisy Unii Europejskiej, mające na celu ograniczenie tradycyjnej produkcji papieru toaletowego z drewna lub użycie innych składników.

Fot. Pixabay

„Dzisiaj cena opakowania z 12 rolkami papieru toaletowego wynosi średnio 17,45 zł. W porównaniu z 2022 rokiem to wzrost o 50,8 proc. natomiast w ciągu dwóch lat produkt ten podrożał o 76,8 proc.” informuje RadioZet.

Papier toaletowy tradycyjnie produkowany z drewna może na zawsze odejść do lamusa. Zastąpić go może nowoczesny papier toaletowy produkowany np. z bambusa, jednak jego wytworzenie jest o wiele droższe, co przełożyć się może na koszty dla nabywcy.

Trudno sobie wyobrazić życie bez papieru toaletowego i wygląda na to, że będziemy musieli przywyknąć do nowych cen.

Czego używano wcześniej?

Zanim pojawił się ten wynalazek używano tkanin wełnianych, koronkowych lub konopnych. Ubożsi używali też szmat z innych materiałów, a także trawy, siana, piasku, mchu, wody, śniegu, kamyków, a nawet rąk – w zależności od kraju i warunków atmosferycznych. W starożytnym Rzymie używano też gąbek.

W bardziej współczesnych czasach w wielu państwach przez długi czas jako papieru toaletowego używano gazet i stron z książek telefonicznych. Jedna z amerykańskich gazet była nawet sprzedawana z otworem w narożniku, dzięki któremu można ją było wieszać na haku przytwierdzonym do ściany w ubikacji.

Pierwszy fabryczny papier toaletowy został wprowadzony na rynek przez Josepha C. Gayetty’ego w Stanach Zjednoczonych w 1857. Nazwisko Gayetty było drukowane na każdym arkuszu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]