WHO: Grozi nam epidemia. Ogniska śmiertelnej choroby już w czterech krajach!

WHO ostrzega, że grozi nam następna epidemia. Ryzyko określane jest jako „bardzo wysokie”. Wszystko dlatego, że już w czterech krajach wybuchły ogniska cholery.

Obecnie cholerę wykryto w 24 krajach. W czterech wybuchły ogniska. To Tanzania, RPA, Zimbabwe i Zambia. Na razie cholera rozwija się w Afryce ze względu na niski standard higieniczny. Korzysta się tam z wody płynącej jak np. jezior, co sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. WHO podkreśla jednak, że występuje ryzyko epidemii na poziomie globalnym.

Bakterie cholery szybko się namnażają, a ze względu na biegunki, organizm staje się wyniszczony i odwodniony. Prowadzi to do objawów pobocznych, jak uszkodzenie narządów wewnętrznych. W przypadku nieleczonej choroby śmiertelność wynosi nawet 60 proc. W skrajnych przypadkach śmierć następuje po upływie kilku godzin od wystąpienia objawów.

Warto wspomnieć, że w Warszawie była kiedyś epidemia cholery, która nawiedziła Pragę w latach 1872–1873.  Powstał nawet cmentarz choleryczny. W zbiorowej mogile pochowano 478 ofiar choroby. W 2009 stuletni pomnik został usunięty, a prace rewitalizacyjne zakończono w 2010 roku. W 2012 cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie pomnik znajduje się między torami, przez co dostęp do niego jest utrudniony.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]