Nowe ustawy dotyczące chowania zmarłych

Jak podaje „Rzeczpospolita”, w ciągu kilku tygodni pod obrady rządu ma trafić projekt ustawy o cmentarzach i pochówkach. Mają zostać wprowadzone nowe rozwiązania 

Fot. Pixabay

Jak podaje dziennik, założenia zakładają, że nie będzie już papierowej karty zgonu, za to lekarz będzie wystawiał ją elektronicznie. Ponadto dane z karty zgonu będą automatycznie trafiać do państwowych rejestrów. Aby przedsiębiorca uzyskał potrzebne dane online, wystarczy podać numer identyfikacyjny. Wprowadzona zostanie również inna nowość. Koroner będzie wyspecjalizowanym lekarz do stwierdzania zgonu w sytuacjach mniej typowych, jak w przypadku znalezienia ciała w miejscu publicznym.

„Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni, np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu” – wyjaśniał pod koniec 2022 roku pełnomocnik premiera do spraw ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.

Uregulowane też mają zostać kwestie funkcjonowania przedsiębiorstw pogrzebowych, a firmy będą musiały sprostać podanym wymaganiom. Chodzi tutaj o między innymi posiadanie własnego miejsca do przechowywania zwłok i godne przygotowanie ich do pochówku. Zostanie także utworzona centralna baza danych o cmentarzach, dostępna online. Będą w niej zawarte mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów i osobach pochowanych, a także inne dodatkowe dane, w tym termin, do którego grób jest opłacony.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]