Wielu ludzi tak robi. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub kilka lat więzienia
Wielu ludzi nie uważa podpisania się za bliską osobę za przestępstwo. Czasem przychodzi poczta i wymagany jest podpis. Wiele osób po prostu podpisuje się jako członek rodziny. Nie wolno tak robić, jest to obarczone ryzykiem nawet 5 lat pozbawienia wolności.
Czy można podrobić podpis członka rodziny?
Nie, podrobienie podpisu członka rodziny jest nielegalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Podpisy są ważnymi dokumentami, a fałszowanie ich jest przestępstwem. Podpisanie się czyimś imieniem i nazwiskiem bez upoważnienia może być uznane za oszustwo, a osoba, która to zrobiła, może zostać oskarżona i skazana na grzywnę lub nawet więzienie. Ponadto, podrobienie podpisu może prowadzić do poważnych problemów rodzinnych, takich jak załamanie zaufania i trudności w nawiązywaniu relacji.
Dlatego też, powinieneś unikać takich praktyk i szanować prywatność i integralność swoich bliskich.
Kwestie te reguluje art 20 Kodeksu Karnego:
Art. 270
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, zaopatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2 a. W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W Krakowie w Pigułce pracuje na stanowisku redaktora. Zajmuje się tematami miejskimi. Lubi poznawać nowych ludzi i nowe miejsca.