Kleszcze atakują. Co zrobić by nie zostać ugryzionym?

Istnieje kilka sposobów na skuteczne odstraszenie kleszczy:

Fot. Pixabay

Stosowanie repelentów – na rynku dostępne są specjalne środki, które można stosować na skórę, ubrania i sprzęt turystyczny, takie jak buty czy plecaki. Repelenty zawierają składniki odstraszające kleszcze, takie jak DEET, IR3535, czy icaridin. Należy stosować je zgodnie z instrukcją producenta.

Unikanie obszarów, gdzie kleszcze się występują – kleszcze najczęściej występują w lasach, na łąkach i w parkach, więc warto unikać tych miejsc w sezonie, gdy kleszcze są aktywne (wiosna i lato).

Noszenie odpowiedniego ubrania – warto nosić długie rękawy i spodnie oraz jasne ubrania, co ułatwi zauważenie kleszcza na ubraniu.

Przeglądanie ciała po powrocie z terenów zielonych – po powrocie z terenów, gdzie występują kleszcze, warto dokładnie przeglądnąć swoje ciało, szczególnie miejsca, gdzie kleszcze lubią gryźć, takie jak pachwiny, pachy, pod kolanami, czy na szyi.

Zwalczanie kleszczy w otoczeniu – warto stosować metody zwalczania kleszczy w otoczeniu, takie jak koszenie trawy, usuwanie zarośli, czy stosowanie repelentów na zwierzęta domowe, co zmniejszy ryzyko ich dostania się na człowieka.

Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić choroby, dlatego warto stosować różne sposoby ochrony przed nimi.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]