Są wyjątkowo bezwzględni. Mogą zapukać do twoich drzwi

Policja ostrzega przed oszustami. Są bezwzględni wybierając swoje ofiary i zmieniają metody działania, by osiągnąć cel. Tak niestety stało się w powiatach ełckim i gołdapskim, gdzie oszust nabrał seniorów, podszywając się pod pracownika urzędu gminy. W powiecie ełckim małżeństwo straciło 15 000 złotych. Seniorzy wpuścili do swojego mieszkania rzekomego pracownika gminy, który zaproponował im korzystną cenę zakupu opału. W powiecie gołdapskim kwota strat oszukanych seniorów była znacznie mniejsza, ale sposób działania sprawcy podobny.

Fot. Pixabay

Wykorzystują uczciwość, chęć pomocy i zaufanie do drugiego człowieka. Oszuści podszywający się za pracowników różnych instytucji (domokrążcy) często szukają swoich ofiar wśród seniorów.

Podstawowym narzędziem służącym do ochrony przed oszustami jest nasz zdrowy rozsądek.

Daltego uważajmy na osoby osoby obce, które chcą wejść do naszego mieszkania pod różnymi pozorami. Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji czy organizacji itp., powinniśmy zastosować zasadę ograniczonego zaufania.

Taka osoba powinna wylegitymować się odpowiednim dokumentem poświadczającym jej tożsamość jak i sprawowaną funkcję.

Ta osoba nie powinna mieć też żadnych pretensji, jeśli będziemy chcieli skontaktować się z instytucją, którą reprezentuje, aby potwierdzić jej tożsamość. Jeśli zaczyna wtedy sugerować, że sprawdzanie nie ma sensu albo próbuje się oddalić, wówczas jak najszybciej powinniśmy zadzwonić pod numer 112.

Jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. zaliczki, to najpewniej mamy do czynienia z oszustwem. Nigdy nie wyciągajmy przy nieznanych osobach gotówki. Pokazujemy wtedy, jakie mamy oszczędności i gdzie chowamy je w domu.

Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. dokumentów. Jeden będzie towarzyszył domownikowi, odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie może dokonywać kradzieży.

Nie dajmy się złapać w sieci oszustów. Bądźmy czyjni i rozmawiajmy na ten temat z naszymi bliskimi. Szczególnie z seniorami i osobami mieszkającymi samotnie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]