Ważny obowiązek. Jeśli tego nie zrobisz grozi ci do pięciu lat więzienia

Już wkrótce mija termin. Nierozliczenie PIT w terminie może skutkować różnymi konsekwencjami zależnie od przyczyny i okoliczności. Grozi za to nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 

Co stanie się jeśli zapomnę złożyć PIT w wyznaczonym terminie?

Należy pamiętać, iż termin zapłaty podatku wynikającego z deklaracji podatkowej upływa w dniu jej złożenia, a podatek niezapłacony w terminie przekształca się wtedy w zaległość podatkową.

Niezłożenie deklaracji podatkowej jest więc karalne. Działanie takie może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – zależnie od  od kwoty, czasu opóźnienia oraz wysokości niezapłaconego podatku.

Jak uniknąć konsekwencji?

Najprościej jest złożyć tzw. „czynny żal” jest to dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów podatkowych. Takie wyjście jest możliwe tylko zanim Urząd Skarbowy sam wezwie nas do złożenia zeznania rocznego.

Jakie kary przewidział ustawodawca?

Za nieopłacenie podatku grozi grzywna (do 720 stawek dziennych przy czym stawka dzienna liczona jest zwykle jako 1/30 miesięcznego wynagrodzenia), grozi ci także kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]