1300 zł dla wszystkich! Bez kryterium dochodowego, bez żadnych warunków. Od kiedy rusza nowe świadczenie?

Nowe, niewprowadzone jeszcze świadczenie to bezwarunkowy dochód podstawowy. Co to jest? Będzie przysługuje wszystkim dorosłym obywatelom, bez względu na dochód i bez dodatkowych warunków. Najpierw ruszy pilotaż. Co o nim wiadomo? Kiedy zostanie wprowadzone?

Fot. Pixabay

Bezwarunkowy dochód podstawowy testowany jest w wielu krajach na świecie. Bada się, jaki ma on wpływ na zamożność, podejmowanie pracy i gospodarkę. Testy w tym zakresie przeprowadzić mają już Finlandia, Francja i Włochy.

U nas takie rozwiązanie zostanie na początku zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego. Tam wiele rzeczy jest już dopiętych, nie ma jednak środków. Nie wiadomo kiedy zostaną dostarczone, bo przeszkodą może być inflacja. Eksperyment ma potrwać dwa lata i objąć nawet 31 tys. mieszkańców. To teren, który wypada szczególnie słabo pod względem, dochodów, bezrobocia i ubóstwa. Uczeni będą badali, jak dochód wpłynie na ich wybory, pracę itd.

Najgłośniejszy program został przeprowadzony w latach 2017-2018 w Finlandii. 2 tys. bezrobotnych osób otrzymywało po 560 euro miesięcznie. Kwota znacząco polepszyła życie tych osób, ale nie wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia. W 2011-2012 roku badano także obywateli Indii. Tam z kolei wzrosła konsumpcja warzyw, owoców i mięsa, a spadło spożycie alkoholu. Poprawiła się także higiena i poziom zdrowia badanych osób.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]