Bullying okrutna forma przemocy. Jak sobie z nim radzić?

Bullying to przemoc psychiczna lub fizyczna, której celem jest zadawanie bólu, szkodzenie lub upokarzanie innej osoby. Może ona mieć różne formy, takie jak: zastraszanie, wyśmiewanie, szyderstwa, ignorowanie, odrzucanie, obrażanie, grożenie, szantażowanie czy też agresywne zachowanie wobec innej osoby.

Fot. Pixabay

Bullying jest szczególnie szkodliwy dla ofiar, ponieważ może prowadzić do wielu problemów emocjonalnych, takich jak: stres, depresja, niska samoocena, lęki, a nawet myśli samobójcze. Dlatego tak ważne jest, aby każdy człowiek był świadomy, że takie zachowania są nieakceptowalne i że należy działać przeciwko nim, jeśli zostaną zauważone.

Bullying jest trudnym doświadczeniem, ale istnieją sposoby, aby sobie z nim poradzić. Oto kilka porad, jak radzić sobie z bullyingiem:

Nie bądź bierny – jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której ktoś jest bully’owany, nie pozostawaj obojętny. Możesz pomóc, zwracając uwagę na agresora lub oferując wsparcie ofierze.

Mów o swoich uczuciach – porozmawiaj z kimś, kogo ufasz i opowiedz o tym, co się dzieje. Nie bądź sam ze swoimi emocjami.

Nie daj się ponieść emocjom – bully’owanie może być bardzo emocjonalne, ale nie daj się temu ponieść. Staraj się zachować spokój i nie daj się prowokować.

Nie reaguj agresywnie – staraj się unikać agresywnych reakcji na bully’owanie, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację.

Szukaj wsparcia – poszukaj wsparcia wśród przyjaciół, rodziny lub w szkole. Możesz też szukać pomocy u psychologa lub innej osoby specjalizującej się w radzeniu sobie z bullyingiem.

Nie bądź sam – szukaj grupy ludzi, którzy podzielają Twoje zainteresowania i pasje. Możesz spotkać się z nimi poza szkołą, co pomoże Ci poczuć się bardziej zaakceptowany i wsparcie.

Zgłoś sytuację – jeśli sytuacja jest poważna, nie wahaj się zgłosić jej nauczycielom lub innym osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w szkole. Mogą oni podjąć działania, które pomogą Ci i innym uczniom.

Bądź pozytywny – nie pozwól, aby bully’owanie zdominowało Twoje życie. Staraj się skupiać na pozytywnych aspektach swojego życia i wykorzystaj je do tego, aby rozwijać się i czuć się lepiej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]