Przekroczysz próg. ZUS będzie bezlitosny. Tych pieniędzy nie dostaniesz

Na emeryturze można cieszyć się wolnym czasem lub nadal pozostać aktywnym zawodowo. Istnieje tu dowolność, jednak występują limity przychodów, po których przekroczeniu ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Limity dotyczą rencistów i tzw. wcześniejszych emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.

Uwaga! Zasada brzmi tak, że emerytura lub renta jest zmniejszana, kiedy przychód jest większy niż 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju.

„Od 1 marca 2023 r. kwota ta będzie wynosić 4713,50 złotych. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacie świadczenia. Jeśli przychód jest wyższy, to świadczenie odpowiednio zmniejsza się za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia” – powiedział regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego Karol Jagielski w rozmowie z portalem Money.pl

Kolejnym progiem jest 130 % przeciętnego wynagrodzenia. Od marca jest to 8753,60 złotych. Gdy kwota ta zostanie przekroczona przez wcześniejszego emeryta lub rencistę wówczas ZUS zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc.

 

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]