Masz Netflixa? Uważaj na te SMS’y

Cyberprzestępcy często podszywają się pod znane marki w celu obniżenia czujności potencjalnych ofiar. Rozsyłają oni fałszywe wiadomości SMS oraz maile, dzięki którym chcą wyłudzić pieniądze

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Popularnym sposobem oszustwa jest podszywanie się pod popularne marki, na przykład Netflix. Portal dobreprogramy.pl informuje o coraz częstszych doniesieniach czytelników dotyczących rzekomych problemów z kontem na tej platformie streamingowej. Otrzymują oni wiadomości między innymi z numeru +33623936989, w której nadawca podaje się za przedstawiciela Netflixa. SMS dotyczy rzekomego odrzucenia ostatniego rozliczenia.

Ponadto, w wiadomości zawarty jest link, który ma prowadzić do strefy klienta. Oszuści zachęcają do otwarcia go, bo ma on „pozwolić na dalsze korzystanie z usług Netfliksa”. Oczywiście należy pod żadnym pozorem nie otwierać takich linków przesyłanych za pomocą SMS’ów i maili, gdyż mogą one zawierać niebezpieczne oprogramowanie. Oprócz tego na takich stronach, do złudzenia przypominających autentyczne, oszuści mogą zachęcać do wpisywania wrażliwych danych jak imię, nazwisko, numer PESEL, jak i dane karty płatniczej czy dane logowania do bankowości internetowej.

Takie e-maile lub SMSy najlepiej jest ją od razu usunąć. W razie wątpliwości co do zrealizowanej płatności za daną usługę należy sprawdzić status subskrypcji w danym serwisie, a nie otwierać przesyłane w wiadomościach linki.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]