Pierwsza komunia. Wiemy ile dają goście, a ile chrzestni

Zorganizowanie przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej w tym roku jest bardzo kosztowne. Ceny zaczynają się od 150, a kończą nawet na 400 zł od „talerzyka”. Sprawdziliśmy, jakie sumy na prezent deklarują goście.

Ceny za zorganizowanie przyjęcia komunijnego zależy od miasta i lokalu. W najdroższych miejscach przyjęcia kosztują nawet 400 zł, a w najtańszych 150 od „talerzyka”. Średnia cena dla Polski to jednak około 200 zł.

Sprawdziliśmy na forach, grupach i w social media jakie prezenty i jakie kwoty pieniędzy wchodzą w tym roku w grę. Jeżeli chodzi o rzeczy materialne najczęstszymi prezentami dla dziecka jest elektronika: laptopy, komputery stacjonarne, konsole do gier, smartwatche i smartfony. Na takie prezenty często decydują się dziadkowie i chrzestni. Poza tym goście kupują też quady, hulajnogi (w tym elektryczne), rowery i instrumenty muzyczne.

Jeżeli chodzi o pieniądze rodzina i znajomi wkładają do koperty od 300 do 500 zł i więcej w zależności od stopnia pokrewieństwa i zażyłości rodzinnej. Rodzice chrzestni wręczają natomiast od 1000 do nawet 3000 zł w zależności od tego czy dokupują do tego jeszcze jakiś prezent czy nie. Dziadkowie natomiast deklarują wręczenie biżuterii lub pomoc w przyjęciu niż konkretne kwoty pieniędzy.

Sami rodzice deklarują, że często wiedząc, że ktoś jest w trudnej sytuacji materialnej proszą o przyjście bez prezentu. Ważniejsze dla nich możliwość spotkania czy więzy rodzinne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]