Za kilkanaście dni nowy obowiązek. Nawet 1000 zł do zapłaty

Już za kilkanaście dni 28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy, która wprowadzi wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Nie każdemu jest ono potrzebne, jednak Ci, którzy muszą je mieć zapłacą około 1000 zł.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Spokojnie mogą spać ci, którzy w domu czy mieszkaniu po prostu mieszkają i nie zamierzają nic robić ze swoją nieruchomością.

Inaczej sprawa wygląda, gdy sprzedajemy lub wynajmujemy mieszkanie. 

Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:

  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • wynajęty.
  • obowiązkowe jest też świadectwo energetyczne dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem. W momencie, kiedy budynek taki przejdzie modernizację, konieczne będzie uzyskanie świadectwa. W tym przypadku możemy również spodziewać się kontroli, a za brak świadectwa grożą kary.

Fakt przekazania świadectwa, zostanie odnotowany w akcie notarialnym przy zbyciu nieruchomości, natomiast w przypadku braku jego przekazania – notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku. Oprócz tego świadectwo okażemy także wynajmującemu, gdy będziemy lokal wynajmować.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]