System kaucyjny już niedługo. Kiedy wchodzi w życie? Ile zapłacimy? FAQ

Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawiły się nowe informacje w sprawie systemu kaucyjnego. Wiemy już ile i za co zapłacimy.

Fot. Pixabay

System kaucyjny staje się faktem. Dopłacimy do butelek plastikowych, szklanych i puszek. Sklepy należące do programu wręczą nam pieniądze. Co ważne, niektóre sklepy będą obowiązkowo należały do sieci więc nie będą mogły odmówić.

Jakie produkty obejmie nowa opłata?
  • Butelki z tworzyw sztucznych, jak np. plastik o pojemności do 3 litrów,
  • Butelki ze szkła o pojemności do 1,5 litra,
  • puszki metalowe o pojemności do 1 litra.
Ile wyniesie kaucja?

Kaucja ma wynieść 50 groszy niezależnie od rodzaju opakowania i jego pojemności. Zostanie więc doliczona i do małych puszek napoju o pojemości 0,25, jak i np. dużych opakowań wody o pojemności 2 litrów.

Jak to będzie działało? Gdzie zwrócimy butelki?

Opakowania będziemy zwracać w sklepie, a ten będzie musiał zwrócić nam należność w postaci pieniężnej. Do programu należeć będą obowiązkowo sklepy o powierzchni przekraczającej 200 mkw. Mniejsze sklepy będą mogły dołączyć do programu na zasadzie dobrowolności, choć w każdym sklepie kaucja będzie pobierana.

Kiedy system zostanie wprowadzony?

System ma zostać wprowadzony w 2025 roku. Musza dostosować się do niego nie tylko sklepy, ale również producenci.

Korzyści dla środowiska

WWF prognozuje, że w 2029 roku uda się osiągnąć program UE, który zakłada, że recykling opakowań po napojach wyniesie 90 proc. To setki ton plastiku w samej tylko Polsce. 88 proc. Polaków przyznaje, że podoba im się pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Przeciwnego zdania jest zaledwie 6 proc. badanych. Jednocześnie większość respondentów chciałoby zwracać opakowania do automatu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]