Czy całkowita likwidacja gotówki w Polsce jest możliwa?

Całkowita likwidacja gotówki w Polsce byłaby technicznie możliwa, ale byłoby to bardzo trudne do osiągnięcia i w praktyce nieprawdopodobne.

Fot. Shutterstock

Istnieją różne sposoby na zmniejszenie roli gotówki w gospodarce, ale całkowita likwidacja gotówki jest złożonym procesem, który wymagałby znaczących zmian w całym systemie finansowym, zarówno na poziomie instytucji finansowych, jak i na poziomie społecznym i politycznym.

Niektóre kraje, takie jak Szwecja i Norwegia, wprowadzają polityki mające na celu zastąpienie gotówki cyfrowymi płatnościami, ale nawet w tych krajach nadal istnieje wiele instytucji i sytuacji, w których gotówka jest nadal akceptowana i używana.

W Polsce, jak w większości krajów, wiele osób nadal korzysta z gotówki jako formy płatności, a niektóre grupy, takie jak osoby starsze czy osoby o niskich dochodach, mogą mieć trudności z korzystaniem z cyfrowych form płatności.

Podsumowując, całkowita likwidacja gotówki w Polsce jest technicznie możliwa, ale byłaby to bardzo trudna i nieprawdopodobna do osiągnięcia. W praktyce należy oczekiwać dalszej redukcji roli gotówki w gospodarce, ale nie całkowitej eliminacji.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]