Nowelizacja ustawy antyprzemocowej. Jakie zmiany obejmuje?
„Dom musi być bezpiecznym miejscem. Ochrona ofiar przemocy powinna być natychmiastowa i skuteczna” tak wypowiada się Zbigniew Ziobro nowym spocie ministerstwa sprawiedliwości
W 30-sekundowym spocie Ministerstwa Sprawiedliwości kobiety opowiadają o swoich doświadczeniach dotyczących bycia ofiarami przemocy. Następnie w tej kwestii wypowiada się Zbigniew Ziobro, który mówi, że dom musi być bezpiecznym miejscem, a ochrona ofiar przemocy powinna być natychmiastowa i skuteczna. Dodaje on o przygotowanej ustawie antyprzemocowej, która ma to zapewnić.
Jak informuje portal interia.pl, pierwotna ustawa obowiązująca od listopada 2020 roku przewidywała szybkie postępowania w sprawach o zobowiązanie sprawcy przemocy domowej do opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się. Uprawnienie do wydania natychmiastowego nakazu w takich przypadkach przysługują policji i żandarmerii wojskowej. Nakaz taki obowiązuje przez 14 dni, jednak na wniosek ofiary przemocy sąd cywilny może przedłużyć ten okres. Przed wejściem w życie ustawy antyprzemocowej osoby tym dotknięte musieli oczekiwać na orzeczenie sądu, gdyż tylko to umożliwiało pozbycie się przemocowca z miejsca zamieszkania.
Według nowelizacji tej ustawy, postępowania dotyczące przemocy można łączyć i nie muszą toczyć się oddzielnie. Dodatkowo uzupełnia ona i wprowadza wcześniejsze zapisy. Dotyczy to zakazu zbliżania się sprawcy do osoby dotkniętej przemocą na konkretną odległość, zakaz kontaktowania się z nią zarówno osobiście, jak i na odległość, zakaz wstępu do miejsca pracy, na teren szkoły czy innej podobnej placówki.
Od 1 października 2023 roku mają zajść też zmiany w kodeksie karnym, dotyczące większej ochronie praw dzieci i kobiet. Zwiększyć ma się także wysokości kar, m.in. za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem (dziś maksymalnie 15 lat więzienia, po zmianie dożywocie).
Ministerstwo przypomina również o możliwości uzyskania pomocy ze środków Funduszu Sprawiedliwości, które oferują profesjonalne porady prawne, wsparcie psychologiczne, pomoc w zapewnieniu środków do życia dla ofiar przemocy domowej. Została uruchomiona także specjalna Linia Pomocy Pokrzywdzonym, działająca siedem dni w tygodniu, pod numerem 222 309 900.
Resort informuje, że od wejścia w życie ustawy antyprzemocowej, skorzystało ponad 25,5 tys. osób dotkniętych przemocą domową. Adresy ośrodków pomocowych są dostępne na oficjalnej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.