500 plus dla młodzieży. Zapłacą młodym, by wyszli z domu

Korea Południowa wprowadza własny program 500 plus. 500 dolarów wypłacane będzie młodzieży, by wyszła z domu i odnowiła relacje społeczne. Ma to być walka ze zjawiskiem samoizolacji i niżu demograficznego.

Fot. Shutterstock

O niezwykłym pomyśle napisał „Insider”.

338 tys. Koreańczyków zmaga się ze zjawiskiem hikkikomori, które polega na wycofaniu się z życia i zrezygnowaniu z kontaktów społecznych. Hikikomori często spędzają większość czasu w swoich pokojach, unikając interakcji z innymi ludźmi, nawet z członkami rodziny.

By zachęcić te osoby do wyjścia z domu, przeznaczy na nie po 500 dolarów. Co ciekawe, jest to część większego programu.

500 plus dla młodzieży w Polsce

Hikikomori to zjawisko popularne szczególnie w Japonii, choć można je zaobserwować także w innych krajach. Przyczyny hikikomori mogą być złożone i obejmować czynniki społeczne, kulturowe, rodzinne oraz psychologiczne. Niektóre możliwe przyczyny to: presja społeczna, trudności w nawiązywaniu relacji z innymi, lęk przed odrzuceniem, problemy w szkole czy pracy, a także depresja czy zaburzenia lękowe.

W Polsce podobny program nigdy nie istniał i zjawisko wycofania się jest często brane za objaw depresji. Polski rząd może iść śladami tego w Korei, kiedy będą już wyniki programu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]