Aż tylu Polaków chce zniesienia abonamentu RTV [SONDAŻ]

Jak pokazują wyniki badania agencji Smartscope dla Interii, czterech na pięciu Polaków popiera aby abonament radiowo-telewizyjny został zniesiony

Fot. Pixabay

Abonament RTV to opłata, która dotyczy wszystkich osób posiadających radio, telewizor albo obydwa te odbiorniki. Odprowadza się ją do Poczty Polskiej, która z kolei przekazuje ją Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Opłata abonamentowa ma na celu umożliwić realizację misji publicznej telewizji i radia.

Jednak według różnych szacunków abonament płaci jedynie jedna trzecia tych, którzy powinni, co w całym kraju prowadzi do kontroli. Pracownicy Poczty Polskiej sprawdzają, czy posiadamy radioodbiornik lub telewizor i czy są one zarejestrowane. Osoby, które nie płacą abonamentu RTV mogą otrzymać karę finansową w wysokości 30-krotności opłaty abonamentowej za jeden miesiąc.

Portal Interia.pl zadał pytanie Polakom, czy abonament radiowo-telewizyjny powinien zostać zniesiony. Aż 80 procent ankietowanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Takie rozwiązanie popierają najczęściej osoby z wyższym wykształceniem – 84 proc. tej grupy. Ciekawym jest, że rzadziej zgadzają się najmłodsi do 24. roku życia, „tylko” 70 proc. popiera inicjatywę. Dla porównania, w grupie wiekowej 55-64, niemal 90 proc. badanych chce zniesienia opłaty abonamentowej.

Temat likwidacji abonamentu RTV był poruszany również w Sejmie. W marcu rozpatrywany był obywatelski projekt ustawy o zniesieniu opłat abonamentowych przygotowany przez opozycję. Zakładał on także likwidację stacji TVP Info. Został odrzucony w pierwszym czytaniu głosami Zjednoczonej Prawicy i posłów niezrzeszonych.

Likwidacja abonamentu oznacza zasadniczą zmianę zasad finansowania mediów publicznych i w związku z tym wymagać będzie notyfikacji przez Komisję Europejską. Przy tym stosunku Komisji do polskiego rządu raczej nie należy spodziewać się pozytywnego rozstrzygnięcia”  wyznaje Joanna Lichocka, posłanka PiS oraz członek Rady Mediów Narodowych.

Dodaje, że „brak stabilnego, skutecznego finansowania mediów publicznych, uniemożliwia im odpowiedni rozwój”. Zapowiada, że jeżeli  pojawi się lepszy pomysł niż abonament RTV i zostanie zaakceptowany przez Polaków, rząd nie wykluczy żadnego ruchu. Trzecia kadencja przyniesie zasadnicze zmiany.

Jak przekonuje Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, wiceszefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu, abonament należy jak najszybciej znieść. Miał sens, kiedy nie było możliwości finansowania z budżetu, jednak na ten moment z tego źródła idą miliardy, przy czym zachowano reklamę i abonament. To pomieszanie z poplątaniem. Zapowiada, że abonament zostanie zlikwidowany w momencie dojścia PO do władzy. Ma być to główny punkt reformy mediów publicznych. Dodaje, że hasło likwidacji TVP Info jest chwytliwe, ale nie na tym polega rzecz. Telewizja publiczna wymaga całkowitej przebudowy, a musi tam być program informacyjny. TVP Info nie jest takie jakie jest ze względu na swoją nazwę, lecz ludzi, którzy tam pracują – ocenia.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 29 marca-3 kwietnia 2023 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania. Wielkość próby – 1115 osób. Badanie realizowano przy zastosowaniu techniki CAWI – na panelu badawczym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]