Naukowcy mówią wprost – potrzeba trzydniowych weekendów

Naukowcy zauważają, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni, a wydłużenie weekendu do trzech, będzie skłaniać do wielu sprzyjających zdrowiu zachowań.  Osoby pracujące w takim trybie mają dłuższy sen oraz zwiększoną aktywność fizyczną

Fot. Pixabay

Takiemu zagadnieniu przyjrzeli się badacze z University of South Australia. Na łamach magazynu „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” przekonują, że czterodniowy tydzień pracy ma pozytywny wpływ na zdrowie pracujących. Z kolei lepsze zdrowie przekłada się na większą produktywność. Badacze w swojej analizie zauważyli, że podczas trzydniowego odpoczynku ludzie stają się aktywniejsi i częściej angażują się w zajęcia sprzyjające zdrowiu. W czasie 13-miesięcznego badania ochotnicy brali średnio dwa lub trzy urlopy.

Jak podaje portal money.pl, osoby badane najczęściej (35 proc.) spędzały czas na rekreacji na świeżym powietrzu. Poza tym również wykorzystywali czas wolny na spotkania z rodziną i znajomymi (31 proc.), odpoczynek i relaks (17 proc.), oraz w zajęcia bardziej angażujące jak opieka nad innymi czy remonty (17 proc.). Nie mniej wszystkie te aktywności przekładały się na zachowania prozdrowotne – o 13 procent wzrósł czas spędzany na ruchu o umiarkowanej lub wysokiej intensywności. O pół godziny dziennie zmniejszył się czas spędzany na siedzeniu, oraz o 21 minut na dobę wzrósł czas poświęcany na sen.

„Kiedy ludzie mają dni wolne od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę, ponieważ nie są ograniczani przez typowy plan działania. W badaniu tym odkryliśmy, że w czasie wolnych dni zmieniły się zwyczaje odnośnie do ruchu – nasiliła się aktywność fizyczna, a spadła ilość czasu spędzanego na siedzeniu” wyjaśnia dr Ty Ferguson.

Dodaje on, że zaobserwowane w badaniu wydłużenie czasu na sen, może przynieść szereg pozytywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność. Może także zmniejszyć ryzyko rozwoju licznych chorób, w tym: otyłości, cukrzycy, schorzeń sercowo-naczyniowych i depresji.

Autorzy artykułu zauważają, im dłużej trwała przerwa od pracy, tym większa była skala pozytywnych zmian. Takie obserwacje wysnuli po analizie danych na temat ponad 300 osób w wieku średnio 40 lat, którzy przez 24 godziny na dobę, przez 13 miesięcy nosili urządzenia śledzące ich aktywność. Wyniki swojego badania podsumowują stwierdzeniem, że trzydniowy weekend może być dobrym pomysłem.

Rozwiązanie krótszego tygodnia pracy jest testowane na całym świecie przez różne firmy. Profesor Carol Maher informuje, że pracownicy, dzięki takiemu modelu pracy, deklarują o zmniejszeniu stresu, poczucia wypalenia, a także lepszym zdrowiu psychicznym i poprawie równowagi między pracą i życiem osobistym.

„Nasze badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, kiedy mają krótką przerwę w pracy, np. w postaci trzydniowego weekendu. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy” podsumowuje ekspertka.

Ponadto część pozytywnych efektów nie znika wraz z końcem dłuższego weekendu. Na przykład wydłużony czas snu utrzymywał się jeszcze przez kolejne dwa tygodnie. Profesor Maher podsumowuje, że w czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę fizycznego i psychicznego zdrowia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]