Grzywna nawet do 5000 złotych. Wystarczy skarga i możesz mieć kłopoty

Cisza nocna to okres, w którym wszyscy oczekujemy spokoju i wytchnienia po długim dniu pracy czy nauki. W wielu miejscach istnieją przepisy regulujące poziom hałasu w nocy, mające na celu ochronę mieszkańców przed szkodliwymi skutkami hałasu. Jednak mimo obowiązujących przepisów, problem zakłócania ciszy nocnej pozostaje uciążliwy i wpływa na zdrowie oraz samopoczucie wielu osób. Kto zakłóca spoczynek inny musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. 

Fot. Pixabay

  1. Wpływ zakłócania ciszy nocnej na zdrowie Hałas w nocy może prowadzić do zaburzeń snu, które z kolei mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie fizyczne i psychiczne. Brak odpowiedniej ilości snu związany jest z obniżeniem odporności, problemami z koncentracją, a także zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy czy otyłości.
  2. Związki między hałasem a stresem Zakłócanie ciszy nocnej może prowadzić do zwiększenia poziomu stresu, co z kolei wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Stres może prowadzić do problemów z układem nerwowym, układem pokarmowym oraz sercem, a także obniżać jakość życia.
  3. Hałas a jakość życia Wprowadzenie ciszy nocnej ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Zakłócanie ciszy nocnej utrudnia relaks i regenerację po dniu pełnym wyzwań, co może prowadzić do zmniejszenia zadowolenia z życia i obniżenia poczucia komfortu we własnym domu.
  4. Jak przeciwdziałać zakłócaniu ciszy nocnej? Istnieje kilka sposobów, aby przeciwdziałać zakłócaniu ciszy nocnej i chronić swoje zdrowie oraz samopoczucie:
  • Ustalanie zasad wspólnego życia z sąsiadami, które obejmują respektowanie ciszy nocnej.
  • W przypadku problemów z hałasem ze strony sąsiadów, warto spróbować rozmawiać z nimi i wyjaśnić sytuację. Wiele konfliktów można rozwiązać poprzez dialog.
  • Jeśli rozmowy nie przynoszą rezultatów, można zgłosić problem odpowiednim służbom, takim jak straż miejska czy policja.
  • W celu ochrony przed hałasem, warto zainwestować w odpowiednie materiały izolacyjne oraz rolety, które mogą zredukować wpływ dźwięków z zewnątrz.

„Zakłócenie to polega na uniemożliwieniu, przynajmniej jednej osobie, odpoczęcia w ciszy, która obowiązuje od godz. 22:00 do 6:00, przy czym odpoczynek ten nie musi przejawiać się w formie snu – nie ma większego znaczenia czy sen został przerwany czy też nie. Może on polegać np. na czytaniu książek. Czas odpoczynku nocnego może być unormowany inaczej przez uprawniony do tego organ, np. przez zarząd uzdrowiska.
Brak reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów może uzasadniać odpowiedzialność właściciela na podstawie art. 51 § 1 kw.” – czytamy na stronie policji.

Art. 51.
§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni) , ograniczenia wolności ( trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych) .
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]