Pilny komunikat ZUS-u. Nowy rodzaj oszustwa: „na pracownika ZUS”. Możesz stracić nie tylko pieniądze!

Zaczęły się wypłaty dodatkowych świadczeń z ZUS. Pamiętajcie: Trzynasta emerytura to świadczenie, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca automatycznie. Nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku. Nie brakuje jednak oszustów, którzy proponują emerytom i rencistom załatwienie związanych z tym formalności.

Fot. Pixabay

Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudousługi, np. „na pracownika ZUS”, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być termin wypłaty 13 emerytury.

Ostrzeżenie:

Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach ani nie proponują im płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby, które podszywają się pod urzędników, oferują szybkie załatwienie formalności. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać klientowi legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić go o takiej wizycie. Urzędnik nie pobiera żadnych opłat ani nie żąda gratyfikacji finansowych.

ZUS wypłaca 13 emerytury automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Harmonogram wypłat 13 emerytur jest następujący:

1 kwietnia (wypłata 31 marca),
5 kwietnia,
6 kwietnia,
10 kwietnia,
15 kwietnia,
20 kwietnia,
25 kwietnia.
Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. wynosi ona 1588,44 zł brutto.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]