17,8 tys. zł miesięcznie! Tyle płaci najhojniejszy pracodawca w Polsce

Jak wynika z raportu Business Insider, pięciu największych pracodawców w Polsce są spółkami państwowymi, jednak wśród nich jedna mieści się w pierwszej dziesiątce najwięcej płacących pracownikom. Jest nią firma Arctic Paper i MLP Group

Fot. Pixabay

Jak wyjaśnia Business Insider, fakt, że spółki są największymi pracodawcami, wcale nie świadczy jednak o tym, że płacą dużo swoim pracownikom. Wylicza, że KGHM wydał na pracowników w ub.r. 7,3 mld złotych, PKN Orlen 6,7 mld. złotych, a z kolei PGE 6,1 mld. złotych.

Według analizy portalu, wynagrodzenia w KGHM w ubiegłym roku podzielone przez liczbę pracowników dają kwotę 17,8 tys. zł brutto miesięcznie, czyli 11,7 tys. zł na rękę. Jak zaznacza autor średnia ta nie uwzględnia zarobków zarządu. Obliczono jednak, że rok do roku płace w spółce wzrosły o 12,8 proc. Koszty pracownicze w Polsce są w KGHM wyższe o 19 proc. od średniej dla całego holdingu, który również posiada oddziały zagranicą.

Natomiast w spółkach z polskim kapitałem, zarobki mogłyby być wyższe. Dla przykładu w sieci sklepów obuwniczych CCC płace w polskiej części spółki wzrosły co prawda o 25 proc. rok do roku, czyli szybciej niż inflacja, jednak są to wzrosty z bardzo niskich poziomów. Jak możemy przeczytać, na 5,4 tys. zatrudnionych w Polsce firma wydaje średnio miesięcznie 4,3 tys. zł kosztów pracodawcy, czyli przy umowie o pracę daje to 3,6 tys. zł brutto i 2,8 tys. zł netto. Portal przypomina tutaj, że płaca minimalna w roku 2022 wynosiła w Polsce 3010 zł brutto.

Podobnie sytuacja ma się w sieci sklepów Dino, gdzie płace również nie należą do wysokich. Tam przeciętnie na zatrudnionego pracowanicka, firma wydawała w roku 2022, 4,7 tys. zł miesięcznie w kosztach pracodawcy, co w przeliczeniu na umowę o pracę dawałoby 3,9 tys. zł brutto i 3 tys. zł netto.

Dla porównania przeanalizowano zarobki w Arctic Paper, szwedzkiej firmie. Portal zastrzega, że większość pracowników jest zatrudnionych za granicą i to w kraju bogatszym, więc trudno porównywać średnią przeważająco szwedzkiej załogi do zarobków w Polsce.

„Średni koszt pracodawcy na 1,5 tys. zatrudnionych wynosił w ub.r. w Arctic Paper 27,4 tys. zł, czyli w przeliczeniu na polską umowę o pracę byłoby to 14,5 tys. zł. Spółka podniosła wynagrodzenia w ub.r. o 17,1 proc. rdr. Miała z czego nagrodzić swoich pracowników, bo dzięki kosmicznym cenom papieru zyski wzrosły jej o 396 proc. rok do roku” podaje Business Insider.

Również zwrócono uwagę na zarobki w niemieckiej firmie MLP Group, która  buduje i wynajmuje powierzchnie w parkach logistycznych. Firma liczy zaledwie 35 pracowników, resztę do budowy i obsługi centrów najwyraźniej zatrudnia w outsourcingu. Na każdego zatrudnionego spółka wydaje po średnio 19 tys. zł brutto miesięcznie, czyli w przeliczeniu na netto przy umowie o pracę płaci 12,3 tys. złotych, co jest i tak o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast w CD Project przeciętny wydatek firmy na osobę zatrudnioną wzrósł w ciągu roku o aż 11,5 tys. zł miesięcznie, czyli z 7,9 do 19,4 tys. zł. Wzrost był aż 147-procentowy.

„Z zastrzeżeniem, że dotyczy to 544 z 1 tys. 292 zatrudnionych. Przeciętny zatrudniony na „normalnych zasadach” zarabiał w CD Projekt w ub.r. 16 tys. zł brutto, czyli przy umowie o pracę byłoby to 10,6 tys. zł na rękę. Rok wcześniej było zaledwie 5,1 tys. zł netto” informuje portal.

Dodaje, że w Grupie Pracuj.pl 971 zatrudnionych w spółce mogło liczyć na wynagrodzenie około 10 tys. zł miesięcznie na rękę, zakładając, że wszyscy byli zatrudnieni na umowę o pracę. Wszystko to pomimo spadku zysku o 33 proc. do 171 mln zł. Jest todrugi najwyższy wynik w giełdowej historii Grupy Pracuj.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]