Coraz więcej takich emerytur w Polsce – niepokojący raport ZUS

Najnowszy raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pokazuje, że wzrosła liczba osób, które nie otrzymują nawet najniższej emerytury. Ten stan dotyczy głównie kobiet

Fot. Shutterstock

Jak podaje „Fakt”, emerytura minimalna w Polsce wynosi obecnie 1588,44 zł brutto. Jest to kwota niewielka i ciężko sobie wyobrazić utrzymanie się z niej. Jednak jak pokazują dane ZUS, aż o 8 proc. wzrosła liczba osób z tzw. groszowymi świadczeniami. W 80 procentach dotyczy to seniorek, które nie wypracowały stażu ubezpieczeniowego uprawniającego do najniższego świadczenia i nie mają prawa do minimalnej emerytury.

Staż taki wynosi obecnie 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Najniższa emerytura, jaką obecnie wypłaca ZUS, wynosi 1 grosz. Otrzymuje ją kobieta, która odprowadziła składkę za jeden dzień pracy na umowie-zleceniu. W raporcie mowa o wyraźnym wzroście, w latach 2017—2019, liczby emerytur przyznanych w wysokości niższej niż najniższa. Prawdopodobnie jest to efektem obniżenia ustawowego wieku emerytalnego.

„Spośród osób pobierających w grudniu 2022 r. emeryturę niższą niż najniższa ustawowa wysokość, 14,6 proc. pobierało ją w wysokości 600 zł i mniej (w przypadku mężczyzn było to 26,4 proc., w przypadku kobiet – 11,7 proc.), 19,9 proc. w wysokości pomiędzy 600,01 a 800,00 zł (19,1 proc. mężczyzn, 20,1 proc. kobiet), zaś 65,4 proc. w wysokości powyżej 800 zł (54,5 proc. mężczyzn, 68,2 proc. kobiet).” – podaje portal money.pl.

Wyeliminowanie takiego stanu rzeczy wymaga zmiany dwóch kryteriów, które są uwzględniane przy obliczeniu emerytury. Jak podaje Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, założyciel Debaty Emerytalnej, jest to kwestia zgromadzonego kapitału i stażu pracy. Emerytura jest wypłacana po zakończeniu aktywności zawodowej, więc miesiąc lub rok nie jest okresem wystarczającym do nabycia prawa do tego świadczenia. Podobnie jak wysokość świadczenia w wysokości 100 zł miesięcznie nie jest emeryturą w ujęciu praktycznym.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]