Kontrole! Nie płacisz abonamentu RTV jeżeli masz taki telewizor

Co zrobić podczas kontroli okaże się, że nie płacimy abonamentu? Niektóre osoby są zwolnione z opłaty, tak, jak niektóre urządzenia. Okazuje się, że telewizor bez opłaty abonamentowej może stać tylko w dwóch przypadkach.

Fot. Shutterstock

Telewizor może służyć na przykład do oglądania platform streamingowych lub jako ekran do grania na konsoli. Jak się jednak okazuje, prawo w przypadku telewizorów jest bezwzględne. Każdy odbiornik powinien być zarejestrowany, a opłata abonamentowa uiszczana. Są jednak dwa wyjątki.

Pierwszy jest taki, że nie trzeba rejestrować i płacić za odbiornik który jest niesprawny. Krótko mówiąc musimy udowodnić, że telewizor po prostu nie działa. To jednak mało prawdopodobne, by ktoś trzymał w mieszkaniu niesprawny telewizor, jako element wyposażenia. Drugi przypadek jest taki, że nie płacimy za telewizor, który nie ma możliwości odbierania kanałów telewizyjnych. Na rynku dostępne są odbiorniki, które nie mają gniazda antenowego i dla większości kontrolerów jest to powód, by uznać, że telewizor nie służy do oglądania telewizji.

Dodatkowo, są osoby które są zwolnione z opłat abonamentowych:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Należy też pamiętać, że większość urządzeń nie jest ujętych w ustawie. Oznacza to, że nie płacimy między innymi za smartfony czy komputery podłączone do Internetu, nawet, jeżeli mają one techniczną możliwość, by oglądać na nich telewizję.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]