Nagły wyjazd za granicę? Ten dokument Ci może pomóc

W przypadku pilnych wyjazdów za granicę, ważnym i przydatnym dokumentem jest paszport tymczasowy. Może on zastąpić paszport biometryczny, kiedy ten stracił ważność, a wyrobienie nowego zajęłoby zbyt wiele czasu

Fot. Pixabay

Paszport tymczasowy, w odróżnieniu od klasycznego, na który trzeba czekać nawet 30 dni, można wyrobić dużo szybciej. Wniosek o jego wydanie można złożyć w punkcie paszportowym na terenie Polski lub w konsulacie poza granicami kraju. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie rządu, taki dokument mogą otrzymać osoby przebywające poza granicami Polski, które oczekują na wydanie paszportu biometrycznego, osoby, u których tymczasowo nie mogą zostać pobrane odciski palców oraz osoby, u których nastąpiły nagłe okoliczności (np. chorobowe lub zawodowe).

Aby złożyć wniosek o dowód tymczasowy należy przygotować aktualne zdjęcie w kolorze, ważny dokument tożsamości oraz dowód uiszczenia wpłaty (w punkcie paszportowym opłata wynosi 30 złotych). Taki dokument wydawany jest „najszybciej jak to możliwe”, zwykle jest to kilka lub kilkanaście dni roboczych.

Jak informuje interia.pl, zgodnie z ustawą z dnia 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych paszport tymczasowy jest ważny przez okres, który jest w nim wskazany, jednak nie może on przekroczyć 365 dni od daty wydania dokumentu. Dokument ten jest wydawany wyłącznie w przypadkach nagłych, do których nie należy wyjazd turystyczny.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]