Piwo bezalkoholowe tylko od 18 lat? „Wszystkie piwa, również bezalkoholowe, mogą być sprzedawane i konsumowane wyłącznie przez osoby pełnoletnie”

Na butelkach piwa pojawią się nowe oznaczenia informujące, że piwo, nawet to bezalkoholowe, powinno być sprzedawane osobom pełnoletnim.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Polskie prawo jest pod względem sprzedaży alkoholu proste. Wszystko, co ma 0,5 proc. alkoholu jest napojem alkoholowym i kupująca go osoba musi być pełnoletnia.

Piwo bezalkoholowe jest napojem bez alkoholu więc może być kupowane przez nieletnich. Jednak zarówno Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), jak i sami producenci zrzeszeni w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie uważają, że piwo to świat dorosłych do którego dzieci nie mają wstępu i nie powinny być do niego przyzwyczajane. Dlatego producenci wyszli z inicjatywą zmian oznaczeń etykiet na opakowaniach.

„Całkowitą nowością jest wprowadzenie oznaczenia ’18+’ na opakowania piw bezalkoholowych. Producenci chcą w ten sposób dotrzeć do konsumentów, sprzedawców i rodziców ze swoim stanowiskiem. Branża piwowarska wielokrotnie już mówiła, a teraz pokazuje to także na swoich produktach, że wszystkie piwa, również bezalkoholowe, mogą być sprzedawane i konsumowane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Świat piwa to świat dorosłych, do którego osoby nieletnie nie powinny mieć dostępu” – piszą Browary Polskie.

Nowe znaki są już stopniowo wprowadzane i znajdą się na każdym opakowaniu piw warzonych przez członków Związku Browary Polskie (Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec oraz Carlsberg Polska) do końca 2023 r.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]