Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Kogo obejmuje i do kiedy potrwa?

Jak twierdzi Ministerstwo Obrony Narodowej ma ona objąć ok. 230 tys. osób, a jej celem jest zebranie informacji o predyspozycji obywateli do pełnienia służby

Fot. Shutterstock

Jak donosi money.pl, w ubiegłym roku planowano, że kwalifikacja rozpocznie się 3 kwietnia, rozporządzenie z aktualną datą początku kwalifikacji opublikowano w lutym 2023 roku. 14 lat temu zastąpiła ona pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Takie zmiany jednak nie zniosły obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.

Do komisji zostali wezwani mężczyźni urodzeni w 2004 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którym nie nadano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Do kwalifikacji zobowiązani są również mężczyźni urodzeni w latach 1999-2004, którzy mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach.

Chodzi tutaj o kwalifikacje do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich i lotniczych, psychologicznych, rehabilitacyjnych, radiologicznych, diagnostyczno laboratoryjnych, informatycznych, teleinformatycznych, nawigatoryjnych i tłumaczeniowych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]