Zablokują internet za mowę nienawiści. Nowe przepisy już za granicą. Kiedy w Polsce?

Wbrew temu, co niektórzy myślą, w Internecie nic nie ginie i nikt nie jest anonimowy. Dlatego trzeba uważać co i gdzie się pisze. Teraz będzie ku temu jeszcze jeden powód.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Na razie nowe przepisy mają być wprowadzone tylko w Niemczach, ale możliwe jest, że zostaną wprowadzone również Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości mówiło już kilka razy, że mowa nienawiści czy też intencjonalne szerzenie fake newsów będzie podlegało karze. Mówił ostatnio o tym pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, Stanisław Żaryn. Prace mają się już toczyć o czym z kolei mówił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w wypowiedzi dla money.pl. Na razie konkretne propozycje nie zostały jeszcze przedstawione.

Tymczasem w Niemczach mowa nienawiści już niedługo będzie karana. Sąd może założyć na sprawcę-recydywistę permanentny zakaz korzystania z Internetu. Kluczowe będzie zablokowanie IP osoby, która dopuści sie tego czynu, a także brak możliwości zakładania nowych kont w komunikatorach i na portalach społecznościowych. Oczywiście adres IP może być zmienny więc myśli sie też nad wprowadzeniem rejestru osób, który usługi internetowe jak np. karty GSM nie będą sprzedawane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]